خورهـه

مجموعه بقایا و ستونهای خورهه از جمله مهمترین آثار بر جای مانده از دوران باستان ایران زمین است که مورخان از این مجموعه به عنوان، آتشکده، معبد، کاخ و مرکز برگزاری جشنها و مراسم های مذهبی و ملی، عمارت و منزل ییلاقی و قبرستان یاد کرده اند که در دوره های باستان و دوره اسلامی مورد استفاده بوده است.در کاوش های به عمل آمده از این منطقه، آثار متعددی از دوره سلوکیان، اشکانیان، ساسانیان و دوره اسلامی به دست آمده است که نشانگر کاربردهای مختلف آثار این منطقه در دوره های مختلف بوده است."خورهه" در اوستا به مفهوم محل برآمدن خورشید است و از سویی کلمه خور در این کتاب به مفهوم منطقه ییلاقی است.

از آثار بجا مانده در این محوطه تاریخی دو ستون به ارتفاع حدود هشت متر است که هر کدام از شش قطعه سنگ روی هم چیده شده تشکیل شده است.

 

و البته بقایای فروریخته از ستونهای دیگر و بخشی از دیواره های سنگی و یک گورستان

 

 

 

 

 

مسیر دسترسی : از جاده قم-سلفچگان-اصفهان که میرویم، نرسیده به دلیجان بسمت روستای دودهک و پس از پیمودن 12 کیلومتر از این روستا ، به روستای خورهه و منطقه تاریخی و باستانی آن میرسیم.

/ 5 نظر / 144 بازدید
جعفریان

درود جناب زهری بسیار بسیار زیبا بود هم تخت جشمید رو برام تداعی کرد و هم بنای تاریخی دو گور دو پا رو در گچساران استان کهگیلویه و بویراحمد سپاس فراوان

شهریار

یادمه قبلا یک پست درباره اینجا گذاشته بودی!!!!!!

ارش ملکی مجد

درود و تبریک سال نو به سعید آقای عزیز محل زیبا و البته شناخته نشده برایم بود ، سپاس از معرفی این مکان دوست دارم یک سر به اینجا برم