قلعه بهستان

در کنار آبهای رودخانه قزل اوزن، جایی میان آسمان و زمین، تختگاه دیو و دودکش جن برپا شده است. احجامی کم نظیر که به همت ساکنان این سرزمین در دل پدیده ای شگفت انگیز، قلعه ای شگفت انگیز بنا کرده اند. قلعه ای با اتاقها و دالانها و راه پله های زیکزاکی که البته بدلیل فرسایش طبقات زیرین امکان بالارفتن وجود ندارد.

پس از 35 کیلومتر از زنجان بسمت تبریز به کمک تابلوهای راهنما وارد جاده ماهنشان میشویم ، که از آنجا تا این شهر حدود 70 کیلومتر مسیری کوهستانی و با آسفالت مناسب پیش رو داریم. البته مقصد اصلی ما روستای بهستان است که در فاصله 12 کیلومتری نرسیده به شهر ماهنشان قرار دارد.

بعد حدود 55 کیلومتر و گذر از روستای مادآباد به روستای ایلی بلاغ که میرسیم، قلعه نمایان میشود.

وارد روستا میشویم، از دور دو حجم صخره ای عظیم به فاصله حدود صد متر از یکدیگر دیده میشوند.

سمت راستی همان قلعه بهستان است که از روستای ایلی بلاغ مشاهده میشود.

رودخانه قزل اوزن که از پای قلعه عبور میکند دو روستای ایلی بلاغ و بهستان را از هم جدا میکند. بنابراین برای رسیدن به قلعه از روستای ایلی بلاغ یا باید از رودخانه عبور کرد و از پله های کنار قلعه بالا رفت و یا اینکه حدود 5 کیلومتر در جاده اصلی ادامه مسیر داده و پس از عبور از روستاهای «سریک» و «تک آغاجی» وارد روستای بهستان شویم که تمام مسیر تا پای قلعه ماشین رو هست.

 

ضمناً در روستای ایلی بلاغ و در کنار قلعه و رودخانه مکانهایی برای استراحت و برپا نمودن چادر برای شب مانی نیز وجود دارد.

برای ورود به قلعه با اینکه رودخانه کم عمق و کم عرض بود، ترجیح دادیم بجای عبور از آن از طریق روستای بهستان وارد شویم.

 

 

 

آب و باد و باران ، از خاک و سنگ و آهک ستون هایی قطور و بلند با کلاهک هایی مقاوم و سخت خلق کرده اند تا توانایی هایشان را به رخ بکشند توانایی خلق مجسمه هایی عظیم ، شگفت و مستحکم. 

محلی ها آنها را «جن داغی» و «آدام داش» مینامند و زمین شناسان «دودکش جن» و «تخت دیو» . مردانی سرسخت هم در دل سنگ این ستون ها ، قلعه ای ایمن برای خود ساخته اند. این پدیده مخلوق طبیعت و این قلعه ساخته بشر ، هنوز کاوش نشده و رازهایش هویدا نشده است. مردم منطقه هم هر روز آن را دیده اند و برای جن و اژدهایش داستان ها گفته اند و هنوز هم می گویند.

 

/ 13 نظر / 125 بازدید
نمایش نظرات قبلی
ارشاد ایوب وند

سلام دوست طبیعت گردم، عالی بود مطلبی که نوشتی به همراه عکس های زیبا.

مهدی جعفری

آرزو میکنم همیشه سفرهای شاد و خوبی داشته باشید. پر انرژی و فعال باشید. از وبلاگت قشنگتون هم خوشم اومد. به وبلاگ ما هم تونستید سری بزنید. www.leadertour45.blogfa.com

پرویز

حتما خواهم رفت ممنون

برنجیان

خیلی منطقه ی زیبایی ست وخدارا شکر که خیلی شناخته شده نیست درغیر اینصورت به این شکل باقی نمی موند. ممنون و ضمنا تنها تنها اینهمه برنامه !!

رضا

سلام هيچ فكر نمي كردم چنين قلعه زيبايي رو حتي در عكس هم ببينم اونم در ايران متشكرم

کیجا

درود عاشق گشت و گذر در مکانهای مخوفم تصویر ازا ین قلعه زیاد دیم ولی متاسفانه نشده که برم بسیار خوب و هیجان انگیز و مرسی از گزارش کاملت

دانشنامه طبس

با سلام ضمن تشکر از سایت زیبای و مطالب مفید شما در زمینه گردشگری و طبیعت از شما دعوت می شود از سایت دانشنامه طبس www.tabasenc.ir بعنوان کاملترین سایت گردشگری شهر طبس بازدید نمایید. همچنین درخواست می گردد لینک سایت را به پیوندهای خود اضافه نمایید. www.tabasenc.ir tabasenc@yahoo.com با تشکر دبیر تحریریه سایت

سحر موسوی

سلام از دیدن عکسهای قلعه بهستان واقعا لذت بردم... تشکر بابت زحمات شما.... http://safaridigar.blogfa.com

هاتف نعمتی

آقا بسیار سپاسگزار، مطالب مفید و وبلاگ زیبایی دارید متشکرم